‘Sosyal Gelişme’de Danimarka ilk Onda Yer Alıyor

‘Sosyal Gelişme’de Danimarka ilk Onda Yer Alıyor

‘Sosyal Gelişme’de Danimarka ilk Onda

Danimarka perşembe günü yayınlanan, bir ülkenin yaşamak için iyi bir yer olup olmadığını ölçen endekste dünyada sekizinci, komşu İskandinav ülkeleri Norveç birinci, İsveç ikinci sırada yer aldı.

Endeks,ABD merkezli kar gütmeyen bir grup olan Social Progress Imperative, bir ülkeyi iyi bir yaşanası yer yapan sağlık hizmeti, eğitim, güvenlik, kişisel özgürlükler ve yeme içme ve barınma imkanları gibi etkenleri ölçer.

‘Sosyal Gelişme’de Danimarka ilk Onda
‘Sosyal Gelişme’de Danimarka ilk Onda

Sosyal Gelişim Endeks’i, bir ülkenin Gayri Safi Milli Hasılasındansa farklı bir zenginlik değerlendirmesi yapmak için 2015’te 133 ülkeyi mevcut veriyle değerlendirdi.

Danimarka ‘fırsat’ kategorisindeki ‘kişisel özgürlük ve seçim’de en güçlü fakat gelişmiş eğitim imkanlarında ise hala zayıftı.

Temel bilgiye ulaşımda da iyi olmasına rağmen ‘mutluluk esasları’ bölümündeki ekosistem sürdürülebilirliğinde geride kaldı.

Rapora göre temel insan ihtiyaçları kategorisinde Danimarka su ve temizlik işlerinde en yüksek dereceyi yaptı ama bir o kadar da barınak sağlamada gelişmesi gerekiyor.

Danimarkalılar homoseksüeller için hoşgörüde onuncu sırada olan Birleşik Krallığın bir sıra altında ve on beşinci sıradaki Birleşik Devletlerin üstünde yer alarak onbirinci olmuştur.

Göçmenler için toleransta on ikinci sıraya düşen Danimarka, onbirinci sıradaki Birleşik Devletlerin hemen arkasında fakat yine de onaltıncı sıradaki Birleşik Krallığın önündedir.

Raporda şu yazar ‘’Sosyal gelişim ilerletmek için onu kapsamlı ve titizlikle ölçmeyi öğrenmeliyiz.’’

‘’Sosyal Gelişim Endeksi, sosyal gelişimin, kıyaslama başarısı ve insanları mutlu etmeyi kolaylaştırmanın çoklu boyutlarını ölçmek için zengin bir yapı sunar.’’

İskandinav ülkelerin hepsi genel değerlendirmelerde ilk on sırada yer aldı, Danimarka Finlandiya’nın hemen arkasında yedinci sıradayken, İzlanda da dördüncü oldu.

Sonuçlar gösteriyor ki en iyi on ülke bile – altıncı sıradaki Kanada hariç hepsi 25 milyondan az nüfuslu küçük ülkeler – ekosistem sürdürülebilirliğinde kötü değerlendirildi.

Dünyanın en büyük ekonomilerine sahip olan ülkeler arasında Birleşik Krallık, Almanya’nın (14.), ABD’nin (16.) ve İspanya’nın (20.) önünde on birinci olurken Fransa ilk yirmi arasına giremeyip yirmi birinci olmuştur.

Orta Afrika Cumhuriyeti Çad, Afganistan, Gine ve Angola’nın önünde iken endeksin sonunda yer almıştır.

Ancak 28 ülke veri yetersizliğinden dolayı tam değerlendirilememiştir.

Endeksteki ilk on şu şekilde:

1. Norveç
2. İsveç
3. İsviçre
4. İzlanda
5. Yeni Zelanda
6. Kanada
7. Finlandiya
8. Danimarka
9. Hollanda
10.Avusturalya

Editör, Çevirmen : Berkay Yılmaz
Hacettepe Üniversitesi
İngiliz Dilbilimi

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort