Rusya, Danimarka’yı Nükleer Silahla Tehdit Ediyor

Rusya, Danimarka’yı Nükleer Silahla Tehdit Ediyor

Rusya, Danimarka’yı nükleer silahla tehdit ediyor

Danimarka’daki Rus elçiliği eğer Danimarka NATO’nun füze defans sistemine katılırsa gemilerinin Rusya’nın hedefinde olacağına dair uyarıda bulundu.

Danimarka ve Rusya arasındaki tansiyon Cumartesi günü iyice yükseldi.

Rusya’nın Danimarka elçisi Mikhail Vanin, Jyllands-Posten gazetesi tarafından yayınlanan fikir yazısında Danimarka’nın NATO’nun füze savunma sistemine katılarak kendisini Rusya’nın hedefi haline getirdiğini yazdı.

Rusya, Danimarka’yı Nükleer Silahla Tehdit Ediyor
Rusya, Danimarka’yı Nükleer Silahla Tehdit Ediyor

Vanin “Danimarkalıların Amerika tarafından kontrol edilen füze savunmasına katılmalarının sonucunda ne olacağını anladıklarını sanmıyorum. Eğer bu gerçekleşirse, Danimarka savaş gemileri Rus atom füzelerinin hedefi haline gelecek.” şeklinde yazdı.

Danimarka geçen ağustos ayında NATO’nun savunma sistemine en azından bir firkateynle katkıda bulunacağını açıklamıştı. Savunma Bakanı Nicolai Wammen füze savunma sistemine katılmalarının Rusya’ya karşı bir hareket olmadığını söyledi.

Wammen ağustos ayında Jyllands-Posten gazetesine şu şekilde konuştu: “Danimarka’nın bir ya da daha fazla firkateyn üzerinde radar kapasiteli füze savunma sistemine katılması Rusya’ya karşı hedeflenmiş bir eylem değil, kendimizi terör devletlere, terör örgütlerine ve Avrupa ve ABD’ye füze atma kapasitesi olan diğerlerine karşı korunma amaçlı yapılmış bir eylemdir.”

Vanin’in fikir yazısı Rusya’nın bu yoruma katılmadığına açıklık getirdi.

Vanin yazısına şu sözlerle devam etti: “Danimarka Rusya’ya karşı tehdidin bir parçası haline gelecek. Daha az barış dolu bir ortam olacak Rusya’yla olan ilişkileri zarar görecek. Bu tabii ki sizin kararınız, ben size basitçe bunun hem paraya hem güvenliğe mal olacağını hatırlatmak istiyorum.”

“Ayrıca, Rusya gelecek global füze defans sistemlerini yıkması garanti olan füzelere sahip.”

Danimarka Dışişleri Bakanı Martin Lidegaard Vanin’in açıklamalarını “kabul edilemez” olarak nitelendirdi.

Lidegaard, Jyllands-Posten’e “Rusya, Nato’nun füze savunma sisteminin onları hedeflemediğini gayet iyi biliyor. Rusya’yla bir çok konu üzerinde anlaşmazlıklarımız var ancak aramızdaki üslubun bozulmaması önemli.” şeklinde konuştu.

ABD’nin Danimarka elçisi Rufus Gifford da Vanin’in açıklamalarına yanıt verdi.

Gifford Facebook üzerinden yaptığı açıklamada “Rus elçisinin açıklamalarını kınamakla birlikte sadık NATO müttefikimiz Danimarka’nın yanındayız. Daha önce de Nato’nun balistik füze defans sisteminin herhangi bir ülkeyi hedeflemediğini belirttik.” ifadelerini kullandı.

Twitter’da da ifadelerine şunları ekledi: “Bu tarz açıklamalar güveni telkin etmez ya da barış ve dengeye katkıda bulunmaz.”

Danimarka’nın Rusya’yla ilişkisi Rusya’nın Danimarka üstünde ve yakınındaki hava alanı faaliyetleriyle birlikte gerildi.

Aralık ayında bir Rus ordu jeti Kopenhag yakılarında bir SAS (İskandinav Havayolları) yolcu uçağıyla çarpışmak üzereydi. Danimarka Savunma İstihbarat Servisi (Forsvarets Efterretningstjeneste) tarafından kasım ayında hazırlanan bir rapor geçen yaz Rusya’nın Bornholm Adası’na temsili bir saldırı düzenlediğini ortaya koydu. Ve geçen yıl bir İsveç SAS pilotu uçağının “saniyeler önce” bir Rus jetine çarpmaktan kurtulduğu söyledi.

Vanin tartışmalı açıklamalara çok da yabancı değil. Aralıktaki SAS uçağı ile tehlikeli yaklaşmanın ardından İsveçli yetkililerin çok fazla esrar aldıktan sonra bütün olayı kendilerinin hayal etmiş olabileceğini söyledi.

Vanin Berlingske’ye yaptığı açıklamada Kopenhag’da esrar ticaretiyle bilinen Christiana mahallesine gönderme yaparak; “İsveçli yetkililer yakın bir zamanda sularında bir denizaltının olduğunu da söylediler. Fakat yoktu ve şimdi tekrar bir şey gördüklerini söylüyorlar. Korkarım ki İsveçliler Pusher Sokağı’nın çok sık ziyaret ediyorlar.” sözlerini kullandı.

Başbakan Helle Thorning-Schmidt Kasım ayında Danimarka’nın Rusya saldırganlığıyla ilgili fazla endişeli olmadığını belirtti.

Thorning-Schmidt “Ülkemiz için endişeli değiliz. Sakince bekliyoruz ve uçaklarımız da hazır.” şeklinde konuştu.

Wammen ayrıca Rusya’nın Financial Times gazetesine “gerektiği zaman ne yapmaları gerektiğini bildiklerini” söylemelerine karşın direnmekte tereddüt etmeyeceğini söyledi.

Kaynak : The Local

—-

Editör, Çevirmen : Elif Eylül Nazik
Hacettepe Üniversitesi
İngiliz Dili ve Edebiyatı

 

Written by admin

Leave a comment