Kraliçe Margrethe Göçmen Tartışmalarını Sert Bir Dille Eleştirdi

Kraliçe Margrethe Göçmen Tartışmalarını Sert Bir Dille Eleştirdi

Kraliçe Margrethe Göçmen Tartışmalarını Sert Bir Dille Eleştirdi

Kraliçe 2. Margrethe 16 Nisan’daki 75. doğum gününün öncesinde Berlingske gazetesine verdiği bir pazar röportajında politik meselelere beklenmeyen bir giriş yaptı.

Kopenhag’daki Şubat saldırılarının ardından Danimarka’daki durumla ilgili konuşan Kraliçe Margrethe, Danimarkalıların terör karşısında serin kanlı durduklarını söyledi.

“İlk olarak ve en önemlisi, bizim korkmadığımızı bilmeliler. Bizi korkutmak istiyorlar, ancak korkmayacağız. Asıl gerekli olan şey bu.”

Kraliçe, Danimarka’nın Yahudi nüfusunu hedefleyen tehdit ve tacizlerin artışının kendisini şoke ettiğini de sözlerine ekledi.

“Bugün Yahudilerin aniden hor görülmeleri, baskı ve tehdit altında hissetmeleri şoke edici, çünkü tehdit ediliyorlar. Bunu, her zaman yaptıkları gibi büyük bir sakinlikle karşılıyorlar, ama bunu görmek oldukça şaşırtıcı.”

Kraliçe Margrethe ayrıca fazla olan göç tartışmalarına da sert bir dille tepki gösterdi.

Kraliçe daha önce halkı göçmen ve mültecilere karşı misafirperver ve kabullenici olmaya teşvik etmesine rağmen, yeni röportajında “şartların belirlenmesinin” önemli olduğunu söyledi.

Kraliçe Margrethe: “Bir toplum dışardan çok sayıda insan kabul ettiğinde, kişinin nereye geldiğini anlamasını sağlayan gereksinimleri karşılamak zorunda olduğu açık. Onlara yer vereceğiz, ama toplumumuza katılmış olacaklar ve bu yüzden eski sosyal alışkanlıklarının bizim ülkemizde devam etmesini bekleyemezler.” sözlerini kullandı.

Ayrıca şu ifadeleri de ekledi: “İstedikleri zaman camiye gidebilirler, aksini düşünmek mantıksız olurdu, ama Danimarka toplumunu kapsayan temellerle uyuşmayan şeyler yapmaya başladıklarında, bunun uygun olmadığını fark etmeliler.”

Kraliçe yeni gelenlerin Danimarka’yı kötü hava ve benzer özellikleriyle olduğu gibi kabul etmeleri gerektiğini söyledi. Konuyla ilgili şu sözleri söyledi:

“Kasımın, ekim ayının sonunda başlaması ve mart ayının sonuna kadar sürmesi kuru ve sıcak bir iklimden geliyorsanız hoş bir deneyim olmayacaktır. İnsanlar tüm bu grilikten mutsuz olabilirler. Ama bu burada yaşamanın temellerinden biri.”

Kraliçe ayrıca göçmenlerin ve mültecilerin Danimarka’nın tıpkı havası gibi insanlarını da olduğu gibi kabul etmeleri gerektiğini söyledi.

“Geçmiş zamanlardan beri Danimarka’yı kontrol eden ruhsal iklim de tıpkı rüzgar ve hava durumu gibi genel ikliminin bir parçası.” ifadelerini kullandı.

Yeni Yıl konuşmasında ülkeye yeni gelenleri karşılamaktan bahseden ve Danimarkalıları “yeni gelenleri toplum içinde evinde hissetmeye yardım etme” konusunda teşvik eden Kraliçe, Berlingske röportajında hala açık ve misafirperver bir Danimarka’ya inandığını söyledi:

“Evet, kabul edici olmalıyız ama aynı zamanda ne istediğimizi de söylemeliyiz. Çünkü insanların geldiği yer bizim toplumumuz. İhtiyacı olan insanları kabul etmekten mutluluk duyan eski bir toplumuz ama aynı zamanda nereye geldiklerini anlamalarını istiyoruz. Bunun hayati önemde olduğunu düşünüyorum.”

Kraliçe Margrethe’in 75. Doğum günü kutlamaları geçen hafta Aarhus’ta başladı ve bu hafta boyunca devam edecek. Christiansborg’da çarşamba günü bir gala yemeği olacak ve perşembe ise binlerce Danimarkalının Amalienborg’un bahçesine Kraliçe’yi büyük gününde görmek için akın etmeleri bekleniyor.

Editör, Çevirmen: Elif Eylül Nazik
Hacettepe Üniversitesi
İngiliz Dili ve Edebiyatı

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort