Kopenhag’da Ev Kiralayacaklar İçin Önemli İpuçları

Kopenhag’da Ev Kiralayacaklar İçin Önemli İpuçları

Danimarka’nın başkentinde özellikle de eğitim yılının başında kalacak bir yer bulmak oldukça zor olabiliyor. The Local gazetesi de okurlarına Kopenhag’da kalacak yer bulmanız için siz okurlarına bir takım tavsiyeler hazırladı.

Danimarka’daki büyük şehirlerde birkaç kişi ile paylaşacağınız bir ev ya da bir apartman dairesi bulmaya çalışıyorsanız, bunun zorlu bir süreç olduğunu zaten biliyorsunuzdur.

Danimarka yaşamak için harika bir yer fakat özellikle binlerce üniversite öğrencisinin maddi olarak uygun bir ev arayışıyla Kopenhag’a ve Aarhus’a akın ettiği eğitim yılının başladığı dönemlerde uygun bir ev bulmanız zaman alacaktır.

Uygun bir yer bulmak için öncelikle sabırlı olmalısınız . Danimarka ve dünyanın dört bir yerinden gelecek olan bir çok öğrenci arasından seçilmek için de biraz şansınız olması gerekir. Eğer hayalinizdeki yeri bulmak istiyorsanız aşağıdaki ipuçlarına bakabilirsiniz.

1. Bütçenizi iyi ayarlayın
Danimarka pahalı bir yerdir ve bu pahalılık ülkenin büyük şehirlerinde emlak fiyatlarına da yansır. Eğer öğrenciyseniz muhtemelen bir birkaç kişi ile beraber kalacağınız bir eve ihtiyacınız olacak ancak bu evlerin fiyatları 3000 ile 5000 Danimarka kronu arasındadır bu yüzden bütçenize uygun bir yer bulmak biraz karışık ve moral bozucu olabilir. Kopenhag’da bu fiyatlar daha da yükselebilir.
Findroommate.dk’dan Kristian Matthes The Local gazetesinde şunları söyledi:  “Yeni bir yer bulmak için önceden belirlediğiniz kriterlere göre kalacak yer arayabilirsiniz. Öncelikle şehrin hangi bölgesinde yaşamak istediğinizi , kira ve depozito için ne kadar ödeyebileceğinizi belirlemiş olmanız gerekir. Bu adımdan sonra her platformda ev arayabilirsiniz.

2. Çevrenizi ve Sosyal Medyayı Kullanın
Kalacak yer bulmak uzun bir zaman ve çaba gerektirir. Bir yere yerleşme aşamasında bir daire ya da bir oda ararken yapılabilecek en iyi yol o civarlarda yaşayan ya da o civarlarda ev arkadaşı arayan birini tanıyan bir tanıdığınızın olmasıdır. Eğer yurtdışından geliyorsanız sizin gibi yurtdışından gelen ve Danimarka’da yaşayan kişilerin bulunduğu Facebook gruplarına katılıp Danimarka’ya yerleşeceğinizle ilgili paylaşımlar yapabilirsiniz. Orada yaşan arkadaşlarınızdan tavsiyeler alabilirsiniz. Kalacak bir yer bulmaktaki en iyi yol bağlantılarınızı kullanmaktır.

3. Aramanızı şehir merkezi ile kısıtlamayın
Tamam. Kopenhag’ın en gözde merkezi yerlerinde ya da Nørrebro ya da ’yuccie’ Vesterbro gibi Kopenhag’a yakın kozmopolit yerlerde yaşamak istiyor olabilirsiniz. Ancak sorun şu kişi sizin gibi yüzlerce insan da oralarda yaşamak istiyor ve bunların bir çoğu çoktan kiralık yerleri tutmuş olabilir. O civarlarda bir yer bulmak Danimarkalılar için bile çok zordur. Danimarka’nın kuzeyinde bulunan Jutland’dan gelen gazetecilik öğrencisi Ditto Mailund da Nørrebro’da kalacak bir yer bulmak için zorlanan insanlardan.

Mailund ‘a göre :“Bazen çok paranızın olması da bir işe yarayamayabilir işin zor kısmı ise çok fazla kiralık yer yoktur. Bu bir tür yarış gibidir.”

Eğer şehir dışında bir yerde yaşamak istiyorsanız bir çok seçeneğiniz olabilir ve paranızın büyük bir kısmı da size kalabilir. Şehrin gözde merkezi yerlerine ise metro ya da bisikletle yine gidebilirsiniz.

4. Geçici çözümler bulabilirsiniz
Hayalinizdeki dairede yaşamıyor olabilirsiniz ancak yolunuza çıkan tüm fırsatları değerlendirmeniz gerekebilir. Sizin için daha uygun bir yer aramaya devam edebilirsiniz. Danimarka’da yabancıysanız bu yöntem sizin işinize yarayabilir çünkü şehrin farklı bölgelerini keşfetmeniz ve yer araştırmanıza odaklanmanız için size zaman kazandıracaktır.

Lejebolig.dk’da yöneticilik yapan Michael Eggert konuyla ilgili şunları söyledi: “ Ucuz yerler çoktan kiralanmışsa size aramanıza geçici süreyle kalabileceğiniz yerleri eklemenizi öneririm. Böylece sizin için daha uygun bir yer bulabilirsiniz.”

5. Sürüden Farklı Davranın
Düşündüğümüz kadar görünüşte yaratıcı olamayabiliriz. Bir ev sahibi ya da potansiyel oda arkadaşınızla iletişime geçerken kendiniz gibi davranın. Bu size basit bir öğüt gibi görünebilir ancak bir yerin önünde kiracı akınıyla karşı karşıya kalabilirsiniz ve onların içinden bir adım öne çıkmanız gerekebilir.
Julie Dahl (20), iki odalı evini Odense’ye tıp okumaya gittiği için kiralıyor. Dahl evini kiralayacağı kişileri derinlemesine incelediğini ve onları çok zorladığını söyledi.

“ Herkes ‘ güvenilir biriyimdir, kiraları zamanında öderim, sigara kullanmıyorum vs.’ gibi şeyler yazıyor. Kişisel olarak ben kiracıları iyi anlaşabileceğim kişiler arasından seçmeye çalışıyorum. Bu önemli bir şeydir çünkü sizin karakterinizi gösterme fırsatı verir. Eğlenceli mi, sosyal mi, yaratıcı mısınız? vs. Bu şekilde en iyi kiracıyı bulabiliyorum.”

6. Güçlerinizi Birleştirin
Kurulu düzeni olan bir ev bulmak bazen zor olabilir. Böyle bir durumda birkaç kişi bir araya gelerek direk boş bir daire arayabilirsiniz.
Findroommate.dk’dan Matthes: şunları söyledi “ Birkaç insanın bir arada yaşayabileceği bir çok büyük kiralık daireler var. Bu yüzden diğer kiralık ev arayan insanlara ulaşıp beraber bir evde yaşayabilirsiniz.”

7. Kontrat İmzalayın
Bütün bunlardan yorgun düşmüş olabilirsiniz ancak ev kiralarken resmi olmayın bir anlaşma yapmayın ve imzalayacağınız kira kontratını baştan sona iyice okuyun. Eğer yurtdışından geliyorsanız ve Danca hazırlanan kontratı anlamıyorsanız, size yardım edebilecek sınıf arkadaşınıza ya da iş arkadaşlarına ulaşın.
Yanınıza bir ev arkadaşı alırken depozitonuzu geri almanız ve ev içi harcamaların kiraya dahil olmayacağı ile ilgili şartlara kontratta muhakkak yer verin . Danimarka’da depozitolar genellikle iki ya da üç kira bedeli kadar. Bu yüzden yasal süreçlerle uğraşmak istemiyorsanız bu konulara dikkat etmeniz gerekiyor.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort