Kopenhag’da Bir Yahudi Dükkânı Tahrip Edildi

Kopenhag’da Bir Yahudi Dükkânı Tahrip Edildi

Kopenhag’da Bir Yahudi Dükkânı Tahrip Edildi

Kopenhag’da, bir sinagogun önündeki korumanın vurularak öldürülmesinin ardından iki ay bile geçmeden gelen bir vandalizm eylemi olarak, bir Yahudi dükkânının camı kırıldı ve duvarlarına Yahudi aleyhtarı kötü sözler karalandı.

Berlingske Tinde (BT) gazetesine göre, bir polis devriyesi, 9 Nisan Perşembe günü saat 03.30’da Lyngbyvej, Østerbro’daki Yahudi şarküterisi ve kosher (Yahudilerce helal olan) dükkânındaki zararı gördü.

BT, dükkânın camlarından birinin kısmen kırıldığını ve bir duvara “Jødesvin” (Yahudi domuzlar) kelimesinin yazıldığını rapor etti.

14 Şubat’ta korumanın öldürülmesinin ardından Danimarka polisi, Jagtvej’teki şarküteri de dahil Yahudi kurum ve dükkânlarını yakın takibe almıştı.

Kopenhag’da Bir Yahudi Dükkânı Tahrip Edildi
Kopenhag’da Bir Yahudi Dükkânı Tahrip Edildi

Polis müfettişi Kenneth Jensen, Berlingske’ye şunları söyledi: “Her vandallık ciddidir ama şu da aşikâr ki iş bu hususi mekâna gelince daha dikkatli olacağız.”

Polis camdan içeriye bir taşın atıldığına inanıyor. Dedektifler, perşembe günü dükkânın içindeki araştırmayı yürütmekle birlikte güvenlik kameraları görüntülerini de incelemekte.

Ocak ayında meydana gelen Paris’teki Charlie Hebdo terör saldırısından sonra Danimarka hükümeti, anti-terörizm stratejilerini gözden geçirmeye başladı.

Bu, 12 maddeli bir planın Kopenhag’daki ateşli saldırının ardından yayımlanmasıyla sonuçlandı.

Bu plan, Yahudi kurumlarının korunması için bütçedeki artış önerisini de içermektedir.

Anti-terörizm planı dört yıllık bir zamanı kapsamakta ve bir milyon Danimarka Kronu’na (134 milyon Euro) yakın bir rakama mal olması beklenmekte.

Fakat devlet ve muhalefet hâlâ bütün paketin masraflarını nasıl karşılayacakları konusunda anlaşamadılar. Buna rağmen devlet, polise 2015’te Yahudi kurumlarının koruması için fazladan 20 milyon Danimarka Kronu tahsis edeceklerini açıkladı.

Şubat ayındaki saldırılarda görüldü ki aslen Filistinli olup Danimarka’da doğan Omar El-Hussein, şehrin ana sinagogunun önündeki Yahudi koruma Dan Uzan’i öldürdükten sonra, bir kültür merkezine açtığı ateşte film yapımcısı Finn Nørgaard’ı öldürmesinin ardından polisle girdiği çatışmada öldürüldü.

The Local

Editör, Çevirmen : Merve Aral
Ege Üniversitesi
Amerikan Kültürü ve Edebiyatı

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort