Danimarkalılar 75 Yaşındaki Kraliçe Margrethe’ı Hala Seviyor

Danimarkalılar 75 Yaşındaki Kraliçe Margrethe’ı Hala Seviyor

Danimarkalılar 75 Yaşındaki Kraliçe Margrethe’ı Hala Seviyor

Frederik için hazır olduklarını açıklasalar da Danimarkalıların büyük çoğunluğu kraliçenin doğum gününden bir gün önce yayınlanan ankette onun görevine devam etmesini istediklerini söylediler.

Kraliçe II Margrethe 75. Doğum gününü kutlamaya hazırlanırken, halkı ona müthiş bir hediye verdi.
Çarşamba günü yayınlanan yeni bir kamuoyu anketi, kraliçenin Danimarkalılar tarafından hala sevildiğini ve 1972’den beri bulunduğu tahttan çekilmesi için acele etmemesini istediklerini gösterdi.

Kraliçe ll. Margrethe
Kraliçe ll. Margrethe

TV2 ve Politiken için yapılan Megafon anketini cevaplayanların sadece yüzde 18’i kraliçenin görevi bırakması gerektiğini düşünüyor. Fakat gitme zamanı gelince, Danimarkalılar Veliaht Prens Frederik’in yeteneklerinin yeterli hizmeti vereceği hakkında olumlu düşünüyorlar.

Tarihçi Sebastian Olden-Jørgensen’e göre, anketin sonuçları Kraliyet Ailesi için çok olumludur.
Politiken’e şöyle demiştir: “Frederik tahta şimdi oturursa iyi iş yapacağına inanan büyük bir çoğunluk var. Ama yine de genel çoğunluk şöyle düşünüyor: ‘şimdi değil, teşekkürler’. Bu bir şekilde çelişkili olsa da Kraliyet Ailesi’nin çifte başarısını yansıtır: kraliçe gerçekten seviliyor ve hala tamamen yetenekli. Öte yandan, Frederik’e duyulan müthiş bir memnuniyet var.”

Olden-Jørgensen Frederik’in annesinin yerini yakın bir zamanda alacağını düşünmüyor.

“Ulusal semboller yaş yüzünden düşmezler, en azında Danimarka’da bu böyle. Popülaritesindeki büyük düşüş – İspanya’da olduğu gibi – bir neden olabilir ama pek mümkün değildir.” dedi.

Kraliçe Margrethe’ın kilometre taşını doldurduğu Perşembe günü, hem halkla birlikte hem de özel olarak bütün gün kutlamalar yapacak. Gün 8.30’da kuzey Zelanda’daki Fredensborg Sarayında aile partisiyle başlayacak.

Sonra Kraliyet Ailesi, geleneğe göre öğle 12’de toplanmış kalabalığa el sallayacağı Amalienborg’a gidecek. Daha sonra kraliçe limuziniyle Kopenhag sokaklarından Belediye Başkanı Frank Jensen’in öğle yemeği için konuk edeceği City Hall’a geçecek.

Kraliyet Ailesi, 1864’te Kral IX. Christian’ın emrindeki limuzinde Kopenhag’a geçecek. Kopenhag’taki City Hall’da saat 14:00 ’de balkonda halka görünmesi bekleniyor.

Kraliyet Ailesi 80 yaşındaki Veliaht Prens Henrik’in grip olduğunu ve bu yüzden doğum günü kutlamalarına katılamayacağını açıkladı. Onun yerine Veliaht Prens Henrik ve Veliaht Prenses Mary, halka görünmede Kraliçe Margrethe’e eşlik edecek.

Editör, Çevirmen : Berkay Yılmaz
Hacettepe Üniversitesi
İngiliz Dilbilimi

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort