Danimarka Pasaportları Dünyanın En Güçlüleri Arasında

Danimarka Pasaportları Dünyanın En Güçlüleri Arasında

Danimarka Pasaportları Dünyanın En Güçlüleri Arasında

Yeni bir araştırmaya göre, Danimarka pasaportu seyahat kimliğine nazaran daha fazla ülkeye, daha az sorunla seyahat etmenizi sağlıyor.

Avrupa seyahat firması GoEuro, pasaport en kolay nasıl alınır, hangi ülkelere vizesiz giriş sağlar, fiyatı ne kadardır ve ne kadar süre için geçerlidir gibi sorunları araştırdı.

Firmanın araştırma sonuçlarına göre, İsveç, Finlandiya, Almanya, Birleşik Krallık ve ABD’ye uzanan Danimarka pasaportu dünyada en güçlü 6. Pasaporttur.

Bir Danimarka pasaportu 173 ülkeye vizesiz giriş sağlarken, aşağıdaki ilk 5 ülkenin pasaportuna sahip olanlar 174 ülkeye vizesiz girebiliyor.

Danimarka Vizesi - Pasaportları Dünyanın En Güçlüleri Arasında
Danimarka Vizesi – Pasaportları Dünyanın En Güçlüleri Arasında

“En üst sıradaki çoğu ülkenin girişleri birbirine benziyor fakat vizeli girişlerde bazı farklılıklar var. Örneğin, Fildişi Sahilleri İsveç ve Danimarka’dan vize istiyorken, Finlandiya’dan istemiyor. İsveçliler Mozambik için vizeye gerek duyarken, Danimarkalılar serbest giriş yapabiliyor. Rwanda, Danimarka ve İsviçre’den vize isterken İsveç ve Finlandiya’dan istemiyor.” diyor GoEuro sözcüsü Molly Levinson.

Bir Danimarka pasaportu dünyadaki en ucuz pasaportlar arasında. GoEuro’nun hesabı ile Danimarkalıların yaklaşık 95$ mal olan pasaporta sahip olabilmeleri için sadece 3 saat çalışmaları yeterli. Danimarka pasaportunun ücreti yaşa göre değişkenlik gösteriyor, 18-64 yaş arası 626 kroner öderken, çocuklar ve yaşlılar daha az ödüyor. GoEuro 4 fiyat biçimine göre, Danimarkalıların maliyetlerini hesapladıklarını söyledi.

43$ (€40, £28, 300 kroner) mal olan İsveç pasaportu en uygun fiyatlı pasaporttu. Buna karşın, Amerikalılar 135$ (€126, £28, 943 kroner) öderken, İngiliz pasaportları 110$ (€102, £72.50, 768 kroner) civarı tutuyor.

Danimarka 2012’den beri sahibinin parmak izini gerektiren biyometrik pasaportları kullanıyor. Geçen ay, bir yazılım hatası yüzünden yaklaşık 11,000 Danimarkalıya zorunlu parmak izi içermeyen geçersiz pasaport verildi. Ve bu teknik olarak uluslararası seyahatlerini de geçersiz kıldı.

Editör, Çevirmen : Nazlıcan Arısoy
İstanbul Üniversitesi
İngiliz Dili ve Edebiyatı

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort