Danimarka, Küresel IT Yarışında Hala Gerilerde

Danimarka, Küresel IT Yarışında Hala Gerilerde

Danimarka, Küresel IT Yarışında Hala Gerilerde

Danimarkalılar, 2 kademe daha düşüp 15. sıraya yerleştiler.

15 Nisan 2015, 13:46, Yazar: Christian W

2015 Küresel Bilgi Teknolojileri raporuna göre Danimarka, konu IT kullanımı olduğunda küresel seçkinler sınıfının gerilerinde kalmaya devam etmekte.

Dünya Ekonomi Forum’u tarafından yıllık olarak yayınlanan rapor, Danimarka’nın geçen yıldan beri 2 kademe gerilediğini; yani 13. sıradan 15’e düştüğünü göstermekte. Bir zamanlar IT alanının seçkinlerinden olan ülke, son dört yılda 11 sıra geriledi.

Danimarka, sadece 4 yılda 11 sıra geriledi. (Resim: iStock)
Danimarka, sadece 4 yılda 11 sıra geriledi. (Resim: iStock)

Danimarka Teknoloji Enstitüsü’nün planlama ve iş geliştirme başkanı Stig Yding Sørensen, “Danimarka, internetin bilgi paylaşımı potansiyelini kullanarak ve vatandaşlarını sosyal medya gibi yollarla daha fazla internet ağının içinde bulundurarak sıralamadaki konumunu iyileştirebilir.” dedi. Ayrıca planlamanın, bilgisayar, internet ve cep telefonlarına erişim yarışı için uygun koşullar yaratmasının ve teknolojileri sonuna kadar kullanmanın zaruri olduğunu ekledi.

Daha fazlası için: Danimarka artık en iyi 10 IT ulusu arasında değil

Kuzeyli Avareler

7 üzerinden 5.5 puan alan Danimarka, çevre alt endeksinde 16., hazırlılık alt endeksinde 13., kullanım alt endeksinde 9. ve etki alt endeksinde ise 21. sırada. Burada Danimarka’nın profilini inceleyebilirsiniz.

Bu ana dört alt endeks içerisinde Danimarka, özellikle finansman güç, hükümet kullanımı ve sosyal etki konularında sıkıntı çekti.

Singapur, sıralamalarda en üstlerde yer alırken (İngilizce olarak burada mevcut.) Danimarka 2. olan Finlandiya, 3. olan İsveç ve 5. olan Norveç’in fazlasıyla gerisinde kalarak en kötü performans sunan Nordik ülkelerinden birisi oldu ama yine de 19. olan İzlanda’nın önünde bulunmakta.

Sıralamalardaki en kötü üç ülke Afrika kıtasından çıktı; Çad sonuncu, Gine ve Burundi ise ondan hemen önce.

Editör, Çevirmen : Selin Alkan
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
İngilizce Öğretmenliği

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort