Danimarka Hala İkinci En Barışçıl Toplum

Danimarka Hala İkinci En Barışçıl Toplum

Izlanda Danimarka’yı çok az farkla geçmiş bulunuyor, diğer İskandinav ülkeleri de ilk yirminin içinde.

Ekonomi ve Barış Enstitüsünün yakın zamanda yayınladığı 2015 Küresel Barış Endeksi (GPI)’ne göre Danimarka hala dünyanın en huzurlu ikinci ülkesi.

Danimarka, 2013 ve 2014 raporlarında da ikinci sırada bulunuyordu. Izlanda ise 2008’den beri birinci sırada.

Diğer İskandinav ülkeleri de ilk yirminin içinde; Finlandiya altıncı, İsveç on üçüncü ve Norveç on yedinci sırada.

Geçtiğimiz şubatta Kopenhag’da yaşanan olaylar, Danimarka’nın sıralamasını olumsuz yönde etkiledi. Fotoğraf: Kim Bach/Flickr
Geçtiğimiz şubatta Kopenhag’da yaşanan olaylar, Danimarka’nın sıralamasını olumsuz yönde etkiledi. Fotoğraf: Kim Bach/Flickr

Rapora göre en huzurlu 20 ülkenin on beşi Avrupa’da yer alırken Orta Doğu ve Kuzey Afrika şiddetin en çok yaşandığı bölgeler. ABD 94. sırada, Türkiye 135. , Suriye ise 162 ülkeden oluşan listenin en sonunda.

Rapora göre sıralamayı en çok değiştiren Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesi(MENA)’ndeki çoğu ülkede hizip çatışmalarına ve toplumsal huzursuzluğa bağlı şiddetin tırmanması oldu.

Danimarka’nın 2015’te en huzurlu ülke seçilme ihtimalini ise Şubat’ta Kopenhag’da yaşanan olaylar ortadan kaldırdı.

Raporda Danimarka’nın skorunun orduya daha fazla bütçe ayrılması kararına ve Kopenhag’da yaşanan olaydan sonra görülen terörizm etkisine bağlı olarak düştüğü açıklanıyor.

Endeks şiddetin varlığı veya böyle bir tehditten duyulan korkuya bağlı 23 göstergeyi kapsıyor. Toplumdaki suç oranı, terör, ülke ekonomisinde orduya ayrılan bütçenin yüzdesi gibi ölçütler göz önünde bulunduruluyor.

Her ülke için bu göstergelerin her biri birden beşe kadar puanlanıp ortalaması alınarak bir skor elde ediliyor, sonra da ülkeler kıyaslanıyor.

Danimarka’nın skoru 1.150 iken İzlanda’nınki 1.148. Buna karşılık Suriye’nin skoru 3.645.

Ekonomi ve Barış Enstitüsü’nün açıklamalı bir videosu aşağıda, interaktif bir haritaya ise buradan ulaşılabilir.


Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort