Danimarka Dünyanın Bir Numaralı Ulkesi: Ekonomistler

Danimarka Dünyanın Bir Numaralı Ulkesi: Ekonomistler

İskoç ekonomist John Kay Amerika’nın ya da Çin’in değil de Danimarka’nın dünyanın bir numaralı ulusu olduğunu ileri sürdü.

Dış politika uzmanları sıklıkla Amerika’nın sözde dünyanın bir numaralı ulusu olduğunu ve Çin ve/veya Hindistan’ın gelecekte Amerika’nın yerini alacağını iddia ediyorlar.

Ancak İskoç ekonomist John Kay Salı günü Financial Times’da bir köşe yazısında Danımarka’nın aslında küresel sıralamanın gerçek kralı olduğunu belirtti. Karl dış politika yapıcılarının dünyanın bir numaralı ülkesini neye göre belirlendiği konusunda yanlış ölçütleri göz önünde bulundurduğunu ve belki de bu ülkenin ekonomik açıdan Danimarka olabileceğini söyledi.

Danimarka dünyanın bir numaralı ülkesi: ekonomistler
Danimarka dünyanın bir numaralı ülkesi: ekonomistler

Kay, hangi ülkenin bir numaralı ulus olduğu konusundaki söylemlerin eski bir temel olan devletin sonuçta ülkenin korunmasına yardımı dokunan diğer insanları emri altında tutma becerilerine ve geliştirmesi gereken kaynaklara dayandığını yazmıştır.

Kay köşe yazısında “ Fakat Danimarka diğer insanları emri altında tutmaya olan ilgisini kaybetti. Krallık geçtiğimiz iki yüzyılda Norveç, Schleswig-Holstein ve İzlanda’yı kaybetti ve muhtemelen Grönland da yakında kaynak açısından zengin ve dışa bağımlı olmadığının farkına varacaktır. Kimse bunu fazla önemsemiyor” diye yazdı.

Bunun yerine Danimarka’nın zenginliği –uygun bir kombinasyon olan-dünya domuz pastırması ve diyabeti kontrol altına alan ilaçların dünya çapındaki ihracatı üzerine inşa edilmiştir.

Ayrıca Kay, Danimarka’nın küresel mutluluk araştırmalarında 1.sırada ya da üst sıralarda yer aldığını ve sosyal olarak bütünlük içinde olan bir toplum olduğunu belirtti.

Kay’ın köşe yazısı sadece Danimarka harikalarına bir övgü değildi. Kay The Local köşe yazarlarından Michael Booth’un Jante Kanunu konusundaki analizine atıfta bulunarak Danimarka’nın oldukça sıkıcı olduğunu kabul etti. Ancak ekonomistler birçok Avrupalının sıkıcılığın iyi olduğunu düşündüklerini ileri sürmektedirler.

Danimarka son haftalarda küresel sıralama enstitülerinden uluslararası anlamda birçok övgü almıştır.

Danimarka, Ekonomi ve Barış Enstitüsü tarafından İzlanda’nın zar zor geçtiği dünyanın ikinci barışçıl ülkesi olarak derecelendirilmiştir.

Aynı zamanda Danimarkalılar, Dünya Adalet Proje’si tarafından da dünyanın en az rüşvet alan insanları olarak seçilmişlerdir.

Son olarak Forbes dergisi ocak ayında Danimarka’nın iş dünyasındaki en iyi ülke olduğunu bildirirken, bu ülke mayıs ayında Uluslararası Yönetim Geliştirme Enstitüsü tarafından sekizinci rekabet ekonomisi olarak seçilmiştir.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort