BM: Danimarka E-ticarette İlk On Ülke Arasında

BM: Danimarka E-ticarette İlk On Ülke Arasında

BM: Danimarka E-ticarette İlk On Ülke Arasında.

Salı günü yayınlanan BM raporuna göre, Danimarka e-ticarette ilk onda yer almaktadır.

Cenevre’de düzenlenen Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı’nda (UNCTAD), ülkelerin internet üzerinden alışveriş hacimlerini ölçen bir göstergede Danimarka yedinci sıraya yerleşti.

Online satış yapan Danimarka merkezli şirketlerin %30’luk oranıyla, AB ülkeleri arasında e-ticaret açısından ilk sırada yer aldı. Bu ticaretin çoğu yurtiçinde gerçekleşse de, 10 şirketten biri diğer AB ülkelerindeki müşterileri için de satış yapmaktadır.

BM: Danimarka E-ticarette İlk On Ülke Arasında
BM: Danimarka E-ticarette İlk On Ülke Arasında

Konu online alışveriş olduğunda Danimarkalılar neredeyse ilk sırada yer alırlar. 2013 yılında Danimarkalı’ların yaklaşık %65’i, ürünlerini internet üzerinden aldılar ve ülkelerinin online alışveriş sıklığı alanında Birleşik Krallığın hemen arkasında yer almasını sağladılar.

UNCTAD, işletmeden tüketiciye (B2C) işlemlerinin küresel hacminin yıllık 1.2 trilyon dolar değerinde olacağını ileri sürmektedir.

UNCTAD, 2018’e kadar bu hacmin yıllık yaklaşık olarak 2.4 trilyon dolara ulaşacağını bildirdi.

İnternet kullanımı, veri güvenliği sunucuları, kredi kartı kullanım yaygınlığı ve eve teslimat gibi faktörler hesaba katılarak dünya genelinde 130 ülkenin bu tür işlemleri gerçekleştirebilme gücü ölçüldü.

UNCTAD’nin 2014 yılı B2C e-ticaret göstergesinde, Lüksemburg ilk sırayı almış ve onu da Norveç, Finlandiya, Kanada, İsveç, Avustralya ve Danimarka takip etti.

UNTCAD, “Bu göstergenin ülkelere kendi durumunu diğer ülkelerinkiyle karşılaştırma imkanı verdiğini ve internet altyapısının kalitesi, ödeme ve teslimat çözümlerinin uygunluğu gibi e-ticaret sürecinin değişik açılarından ülkelerin relatif güçlerini ve zafiyetlerini ortaya koyduğunu” bildirdi.

Sıralama, bu uluslararası kuruluşun 2015 yılına ait Bilgi Ekonomisi Raporunda da yer almaktadır.

Rapora göre, e-ticareti en yoğun şekilde yapan şirketlerin çoğu ABD ve Çin merkezli şirketlerdir.

Brüt ticari mal değerine bakıldığında en aktif e-ticaret siteleri Alibaba Group (Çin), Amazon (ABD) ve eBay (ABD) olmuştur.

Raporda Danimarka’nın yüksek puanının ardından İskandinav ülkelerin bağlanırlığına odaklanan birkaç yeni çalışmaya yer verilmiştir.

Kasım ayında yayınlanan Uluslararası Telekominikasyon Birliği bilgi toplumu yıllık raporunda, Danimarka’nın internet ve cep telefonu kullanımında dünyada ilk sırada yer aldığı belirtildi.

Geçtiğimiz ay yayınlanan AB Dijital Ekonomi ve Toplum Endeksi’nde ise, Danimarka “dijital performans” bakımından en iyi Avrupa ülkesi ünvanını aldı.

The Local

Editör, Çevirmen: Soner Çetin
Ege Üniversitesi
İngilizce Mütercim Tercümanlık

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort