Birleşmiş Milletler’e Göre Danimarka, Dünyanın En Mutlu 3. Ülkesi

Birleşmiş Milletler’e Göre Danimarka, Dünyanın En Mutlu 3. Ülkesi

Birleşmiş Milletler’e Göre Danimarka, Dünyanın En Mutlu 3. Ülkesi

Perşembe günü yayınlanan Dünya Mutluluk Raporu’na göre Danimarkalılar, listede 3. sıraya gerilediler; fakat sanıyoruz ki bu sıralamalarından da hala oldukça memnunlar.

Sonunda Danimarka’nın dünyanın en mutlu ülkesi şanını dinlendirmenin vakti gelmiş olabilir.

Perşembe günü New York’ta açıklanan küresel mutluluk sıralamasına göre İsviçre’nin, dünyanın en mutlu ülkesi olduğuna karar verildi. Onun hemen ardından gelen ülkelerse İzlanda, Danimarka, Norveç ve Kanada.

Birleşmiş Milletler’e Göre Danimarkalılar Dünyanın 3. En Mutlu İnsanı
Birleşmiş Milletler’e Göre Danimarkalılar Dünyanın 3. En Mutlu İnsanı

2015 Dünya Mutluluk Raporu mutluluğu, hükümet politikasını etkileyen bir araç olarak ölçmeye çalışan üçüncü yıllık rapor. Birleşmiş Milletler, ilk çalışmayı 2012’de yayınladı ve Danimarka, çalışmanın 2013 versiyonunda birinciliği elde etti.

Finlandiya, Hollanda, İsveç, Yeni Zelanda ve Avusturalya, bu yılki raporda ilk ondan çıktılar ve böylece Batı Avrupa’daki küçük ve orta ölçekli ülkeler, en mutlu 10 ülkenin 7’sini oluşturabildi.

Danimarkalılar, üçüncülükleriyle hala gurur duysalar da Dünya Mutluluk Raporu, Danimarka’nın birinci gelemediği raporlar serisinin en güncel olanı.

Katılan Danimarkalıların yüzde 76’sı hayatlarından mutlu veya çok mutlu olduklarını söylemelerine rağmen Ocak ayında yayınlanan bir uluslararası WIN/Gallup anketi, Danimarka’yı Finlandiya’dan sonra Avrupa’nın en mutlu ülkesi olarak belirledi.

Başka bir Küresel Gallup ve Healthways anketi de (Gallup and Healthways Global) Danimarka’yı, genel refah düzeyinde ancak üçüncü sıraya koyabildi. Panama ve Kosta Rika ise listenin en başında.

Fakat yalnızca geçen ay Uluslararası Mutluluk Günü ile birlikte yayınlanan yaşam doyumu hakkındaki bir Eurostat çalışmasında da Danimarka birinci geldi.

2015 Dünya Mutluluk Raporu’nda akademisyenler, kişi başına düşen gerçek gayrisafi yurtiçi hasıla, sağlıklı yaşam süresi, güvenecek birilerine sahip olma, hissedilen hayat seçimlerini yapabilme özgürlüğü, cömertlik ve yozlaşmadan uzaklık gibi değişkenler saptadılar.

Kolombiya Üniversitesi Dünya Enstitüsü direktörü ve editörlerden biri olan Jeffrey Sachs, sıraları değişmesine rağmen son iki yıldaki ilk 13 ülkenin aynı olduğunu söyledi.

Sachs bir basın toplantısında, bu ülkelerin refahı, güçlü sosyal destek ve nispeten dürüst, güvenilebilir hükümetlerle birleştirdiğini söyledi. “Bu en iyi ülkelerin altında kalanlar ise ya gelir, ya sosyal destek ya da her ikisinde de yetersiz gelmekteler.” diye de ekledi.

Amerika Birleşik Devletleri, İsrail ve Meksika’nın gerisinde kalıp 15. sırada, daha sonrasında da Belçika ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin arkasında kalan İngiltere, 21. sırada gelmekte. Fransa ise 26. sıradaki Almanya’nın gerisinde kalıp 29. oldu.

Afganistan ve savaş yorgunu Suriye, Afrika’daki sekiz aşağı Sahra ülkesine (Togo, Burundi, Benin, Ruanda, Burkina Faso, Fildişi Sahili, Gine ve Çad) katılarak 158 ülkenin en mutsuz 10’u arasına girdi.

Irak’ta yükselen çatışmaya rağmen ülke, Güney Afrika, Hindistan, Kenya ve Bulgaristan’ın üstünde kalarak 112. sıraya yerleşti.

AFP/The Local

Editör, Çevirmen: Selin Alkan
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
İngilizce Öğretmenliği

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort