Danimarka’da Başkent Ve Danimarka Şehirlerleri Hakkında Bilgi

Danimarka’da Başkent Ve Danimarka Şehirlerleri Hakkında Bilgi

Danimarka klasik İskandinav ülkeleri özelliğine sahiptir. Yaklaşık olarak 5 milyon nüfusa sahiptir. Danimarka’da birçok tarihi parklar, müzeler ve kültürel değerler bulunmaktadır. Bunların yoğun olarak bulunduğu ve Danimarka’nın başkentini oluşturan Kopenhag şehridir. Danimarka şehirleri arasında Kopenhag en çok turist barındıran şehir olma özelliğine de sahiptir. Diğer şehirlere oranla Kopenhag, biraz daha gelişmiştir.

danimarka-sehirleri

Danimarka’daki diğer şehirler nelerdir?

Danimarka şehirleri; Alborg, Arhus, Herning, Honsens, Odense, Thisted, Viborg yer almaktadır. Tüm bu şehirlerin ortak özelliği olarak, sosyal yaşam konusundaki güven ve rahatlık, ekonomik açıdan uygunluk ve yaşam kalitesi açısından da konfor ön planda olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle başkent, Kopenhag’dan sonra Odense şehri, Danimarka’nın güzelliklerine sahip olan ikinci şehirdir.

Başkent Kopenhag’da ve ülke şehirleri genelinde sıcaklık ortalamaları oldukça düşüktür. En sıcak aylarda dahi 20 derecenin üzerine çıkmamaktadır. Kış ayları sürekli olarak kar altında geçiren Danimarka, görsellik açısından mistik bir hava taşımaktadır.

Danimarka’da ihracat faaliyetini gerçekleştiren şehirler hangileridir?

Danimarka ekonomisinin temel yapısını gıda sektörü oluşturmaktadır. Ham madde bakımından oldukça fakir bir ülkedir. Ancak sanayi alanında gelişmişliğini gıda üzerinden sağlamaktadır. İhracat için uygun liman şehirleri arasında; Kopenhang, Alborg, Arhus ve Odense’dir. Ülkede tarımsal faaliyette bulunan çalışanların oranı yaklaşık olarak %8 civarını oluşturmaktadır. Bunun nedeni ise Danimarka topraklarının parça halinde bulunmasıyla ilişkilendirilmektedir. Sanayinin artışı ile tarımsal faaliyet azalışı da doğru orantıda gerçekleşmiştir.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort