Danimarka Hakkında Genel Bilgiler

Danimarka Hakkında Genel Bilgiler

Danimarka’nın Genel Özellikleri

Başkenti Kopenhag olan Danimarka Kuzey Avrupa’da yer alan bir İskandinav ülkesidir. En küçük İskandinav ülkesi olan bu ülke doğusunda Baltık Denizi batısında ise Kuzey denizi ile çevrilidir. İrili ufaklı yaklaşık 400 civarında adacıkla çevrili bir ülke olarak Danimarka deniz açısından oldukça zengin bir yerde bulunmaktadır. Yüzölçümü açısından dünyanın en büyük adası olan Grönland ile Faroe adaları bu ülkeye aittir. Grönland adasında yaklaşık 50 bin nüfus varken, Faroe adalarında ise yaklaşık 40 bin nüfus ikamet etmektedir.

danimarka-genel

Eşsiz Şehir Danimarka:

Danimarka hakkında genel bilgiler konusunda iklime baktığımızda her yerde stabil olan hava şartlarından bahsetmek mümkündür. Ülkeyi güneşli bir havada ziyaret etmek için en ideal aylar nisan ve hazirandır. En sıcak ayda hava 15-17 dereceyken, en soğuk ayda ortalama 0 derece sıcaklık koşulları vardır. Balıkçılık bu ülkede geçimi sağlayan en önemli kaynaktır. Etrafının denizlerle çevrili olması sebebiyle balıkçıların çokça uğradığı bir ülke konumuna gelmiştir. Özellikle Batı Jutland kıyılarındaki Esbjerg en önemli balıkçı limanı olarak önem taşır. Ülkede çok sayıda balık yağı ve balık ürünleri üretim tesisleri bulunmaktadır.

Ekonominin yapıtaşı balıkçılık olsa da, ülkede hayvancılık ve tarım da gelişmiştir. Arpa, buğday ve şeker pancarı en çok yetiştirilen ürünlerdendir. Ayrıca gemi, sanayi ve tersane yapımında da oldukça adından söz ettiren bir ülke konumuna gelmiştir. Bu bakımdan birçok alanda başta Avrupa’nın birçok ülkesi olmak üzere ABD ile de birçok ticari ve ekonomik işbirlikleri bulunmaktadır. Danimarka ekonomisinin gelişmesi 2.Dünya Savaşı yıllarında başlar. Daha çok savaş sonrası yapılan yardımlarla ülke birçok sahip olduğu toprakları en verimli şekilde kullanarak oldukça iyi bir konuma gelmiştir.

Danimarka hakkında genel bilgiler konusunda şehirlere göz attığımızda ilk gözümüze çarpan Kopenhag olur. Kopenhag ülkenin başkentidir. Nüfusun büyük bölümü başkentte oturduğundan, şehrin kültürel, siyasi ve ekonomik kalbi de burada atmaktadır. Şehirde birçok galeri ve müze bulunduğu gibi her hafta kültürel olarak birçok etkinlik düzenlenmektedir. Diğer önemli şehirleri arasında Alborg, Viborg, Arhus, Herning, Horsens, Esbjlery, Odense, Thisted de sayılabilir.

1973’ten beri Avrupa Birliği’ne üye olan ülke bugün anayasal monarşi ve parlamenter demokrasi ile yönetilmektedir. Kişi başına düşen gelir diğer Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça yüksektir. Yüksek bir refah seviyesi vardır. Resmi dili Danca olan bu ülkede nüfusun %90’ı Danimarkalılar tarafından oluşur. Halkın büyük çoğunluğunu Lutheryen yani Protestan mezhebindendir. Eğitim seviyesi de bu ülkede oldukça gelişmiştir. Eğitim devlet tarafından parasız bir şekilde yapıldığı için okuma-yazma oranı %100’dür. Danimarka’da en öne çıkan limanlar Kopenhag, Alborg, Arhus ve Odense’dir.

Bu limanlar gerek ulaşım gerekse ticaret açısından oldukça önem taşır. Ayrıca demiryolu ulaşımında da oldukça iyidir. Başkente yakın inşa edilmiş olan Kastrup havaalanı da Avrupa’nın en büyük havaalanlarından biri olarak bilinmektedir.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort