Başlıbaşına İsveç

Başlıbaşına İsveç

Kuzey Avrupa da ve İskandinavya yarımadasında bulunan bir ülkedir ve resmi olarak İsveç Krallığı denilmektedir. Avrupa Birliğinde bulunan bu ülke 1 Ocak 1995 te Avrupa Birliğine katılmıştır ve diğer Avrupa Birliği ülkeleri arasında üçüncü büyük ülkedir. Nüfusu 9,2 milyon olarak bilinmektedir. Ekonomi olarak gelişmiş bir ülke olan İsveç Sibirya ile aynı enlemde bulunur. Fakat Sibirya ya göre ılıman bir iklime sahiptir.

isvec

Dört mevsim belirgin olarak yaşanır ve kendine göre alçakta kalan enlemlerdeki yerlere göre de ılıman bir iklime sahiptir. Bunun nedeni Golf Stream sıcak su olan okyanus akıntısına maruz kalmasıdır. Parlamenter monarşi ile yönetilir ve ülke 21 ile ayrılmıştır. Eğitim konusunda çok gelişmiş olan İsveç çocukların 1 ila 5 yaşları arasında halk anaokuluna daha sonra 6 ila 16 yaşları arasında zorunlu eğitime tabi tutmuştur.

Eğitime büyük önem verildiğini buradan anlamak oldukça mümkündür. Başkenti Stockholm’dür. İskandinavya’nın en güzel kenti olarak geçen bu yer o yarımadada en büyük kenttir. Burada insanların %85 i kentlerde yaşamaktadır. Dili ülkenin dili olan İsveççedir. Aynı zamanda bu dili Finlandiya da kullanmaktadır. Para birimleri İsveç kronu dur. Sağlığa büyük önem verirler ve dünyada bebek ölümlerinde en düşük 5. ülkedir.

Bilim Ve Teknoloji

İleri bir sanayi devleti olan İsveç dünyada birçok teknolojik gelişmenin de söz sahibidir. Araştırma standartlı çok yüksek olan ülkelerde dünyada liderdir. Kişi başına en çok bilimsel çalışma düşen ülkelerin başında gelir ve bu bağlamda ileri teknolojiyi en iyi uygulayan, kullanan bir ülkedir.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort